Nezachraňujte malé zajíčky!

28. března 2016 v 16:43 | Corngirl |  Informujeme
S nadcházejícím jarem bychom chtěli upozornit všechny malé i velké zachránce zvířat, že ne vždy je záchrana nutná a vyžadovaná, dokonce může být i nebezpečná až smrtelná!
Konkrétně se nám dostávají pozornosti (nejen v souvislosti s Velikonocemi) malí zajíčci, kteří se většinou osamoceně usídlí na louce, v trávě, ale i na něčí zahradě.
Přidáváme proto jeden text, který vysvětluje situaci a podává pokyny jak postupovat v případě, že se nějaký ten zajda zatoulá třeba i k vám na zahradu.


"NEZACHRAŇUJTE "VELIKONOČNÍ" ZAJÍČKY!


Tato dvě mláďata zajíců přinesly děti před restauraci na Strahovském stadionu. Asi je chtěly zachránit. Bohužel je zabily. Mláďata do druhého dne uhynula v záchranné stanici i přes veškerou poskytnutou péči. I kvůli nim znovu opakujeme: "NEZACHRAŇUJTE" MLÁĎATA ZAJÍCŮ. LIDSKOU POMOC NEPOTŘEBUJÍ! "ZÁCHRANA" JIM VĚTŠINOU PŘINESE SMRT!


Jaká jsou fakta?

1. Zaječí matka u svého mláděte nesetrvává, chodí k němu pouze v noci, aby ho nakrmila, jinak ji nikdy u něj neuvidíte. Je-li tedy mládě "osamocené", není opuštěné a svoji matku má! (Proč se takto samice chová? Aby mládě ochránila. Samotné mládě je velmi nenápadné, nemá žádný pach a splývá se svým okolím. Kdyby u něj samice seděla, všichni ji uvidí a podle ní objeví i mládě.)

2. Zajíci žijí běžně ve městech, často i tam, kde je plno lidí a psů. Neberme jim jejich mláďata jenom proto, že si myslíme, že je to tam pro ně nebezpečné. Tím, že mládě odneseme domů nebo do záchranné stanice, ho nezachráníme. V lidské péči zaječí mláďata velmi často hynou. V péči jeho matky je mláděti rozhodně lépe, byť kolem pobíhají psi. Lepší je hlídat si své psy (a děti), než sbírat zajíčky.

3. Je-li mládě na silnici nebo v její bezprostřední blízkosti, stačí ho poponést v rukavicích nebo v hrsti trávy o kousek dále, ideálně na nejbližší travnatou plochu a pod keř. Ne však dál, než 20 - 30 m, aby ho matka našla. Bez péče matky mládě uhyne, proto rozhodně neodnášejte zajíčky daleko od místa nálezu (např. do lesa).

4. To, že se mláděte někdo dotkl nebo ho očichal pes, neznamená automaticky, že samice mládě odvrhne. Samice má k mláděti silné pouto a jen tak ho neopustí. Navíc města (kde lidé zajíčky nejčastěji sbírají) jsou plná lidských pachů a zajíci jsou na ně zvyklí. Opět platí, že v lidské péči má mládě daleko nižší šanci na přežití, než v péči jeho matky.

ZAJEČÍ MLÁDĚ POTŘEBUJE POMOC POUZE VE DVOU PŘÍPADECH: BĚHÁ-LI AKTIVNĚ ZA LIDMI (to znamená, že je hladové a pravděpodobně přišlo o svou matku) A JE-LI ZRANĚNÉ. Prosíme, i pokud jste přesvědčeni, že mládě zajíce potřebuje pomoc, před tím, než ho odnesete domů, zavolejte do záchranné stanice (v Praze na pohotovostní telefon 773772771) a poraďte se o tom. Můžete mu tím zachránit život!"
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 29. března 2016 v 14:33 | Reagovat

Pro mě to byla vždycky automatika O_O dokonce i kotě na ulici nemusí být nutně opuštěné, to stejné dobře vypadající kočka asi někomu patří. Nechápu lidi, tyhle věci se učí od první třídy, ne-li od školky a stále se to děje -_-"

2 earthwarriors earthwarriors | 29. března 2016 v 18:41 | Reagovat

[1]: doufáme, že se to stále ještě od první třídy vážně učí.. :/ :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama