O Kosmetice aneb jak je to s (ne)testováním na zvířatech?

6. dubna 2016 v 0:28 | Corngirl |  Informujeme
KOSMETIKA NETESTOVANÁ NA ZVÍŘATECH

Mnozí z nás (ano, my dříve také) si myslíme, že v Evropské Unii je testování na zvířatech zakázané, a proto to už dál nijak neřešíme - vše, co si u nás, nebo u hraničních sousedů koupíme, je naprosto v pořádku a rozhodně to nebylo testované. Bohužel tomu tak NENÍ!


Testování v EU?
To, že je v Evropské Unii testování na zvířatech zákazané, je samozřejmě pravda. Konkrétně se o to dlouhá léta snažila kampaň ECEAE, čili Evropské koalice za ukončení pokusů na zvířatech, kteří hrdě za bojovali celých 23 let! Zákon o zákazu pokusů na zvířatech v EU je platný od 11. března roku 2013. Ovšem jsou k němu dodatky, konkrétně tři typy testů, které stále mohou být prováděny na zvířatech. A taky že jsou!

Největším problémem je v dnešní době hlavně ČÍNA. A proč vlastně? Mnoho zemí, jako například Nový Zéland nebo Jižní Korea docela nedávno zrušili zákon o povinném testování kosmetiky na zvířatech. Bohužel, Čína se k tomu ani omylem neblíží a naprosto nepřiklání. Testování v jejich zemi je tedy, bohužel, povinné. Pro firmy je to ale mnohonásobně větší zisk, a proto mnoho z nich nechce přestat s exportem do nejlidnatější země.
Jednoduše tedy platí: Pokud značka dováží do Číny, podílí se na testování na zvířatech. Sama samozřejmě testovat nic nemusí, protože v Číně to udělají za ně, a to se netýká jen celých výrobků, ale i jednotlivých složek!

Mezi největší firmy, které testují, se řadí především ty běžné velké firmy, které neustále vydávají tuny nových produktů, jmenuji například Dermacol, Rimmel, Maybelline, L'oreal, Garnier, Avon, Mary Kay nebo luxusní značky jako Dior, Clinique, Chanel.


Přikládám jeden z mnoha obrázků, které kolují internetem a samozřejmě zde je jen malá ukázka značek, které stále pokusy provádějí. Je jich stovky, ne-li tisíce. Kompletní seznam zřejmě není (která firma by se tím také prezentovala, že ano). Nicméně proto existuje seznam značek, které netestují (viz níže).
Uvědomme si také, že mezi pokusná zvířata se v Číně (ale i jinde) samozřejmě neřadí jen krysy, laboratorní myšky a králíci. Jde i o morčata, kočky, psy, nebo šimpanze!


Které firmy/značky tedy netestují?
Existuje nespočet log, která se mohou objevit na kosmetických produktech, aby ukázaly, že nebyly testované na zvířatech. V praxi je to tak, že si výrobce může takové logo vesele umístit, jak chce. Na ukázku (je jich opravdu mnoho, často je to vzadu pod složením jen slovy, tedy bez loga) přikládám ty značky, které opět klamou spotřebitele:
http://www.zvirevtisni.org/img/picture/94/no-testing.jpg
Jak tedy poznám netestovanou kosmetiku?
Jak už bylo zmíněno, existuje seznam značek/firem, které pokusy na zvířatech pro kosmetiku nepodporují. Takový certifikát se nazývá HCS (Human Certificate Standard) neboli Leaping bunny.

SEZNAM NETESTOVANÝCH ZNAČEK:


Firmy si mohou zažádat o získání certifikátu (zde: https://www.crueltyfreeinternational.org/what-we-do/corporate-partnerships/leaping-bunny-certification-programme) a organizace pak vlastně zkoumá veškerý průběh výroby - jednotlivé kroky, postupy, vše zkrátka sleduje. Najde-li se cokoliv, co by dokazovalo testování, je proces ukončen a firma certifikát nezískává. Jsou velmi striktní, a tak to má být.
Co se týče finančního hlediska, společnosti zaplatí pouze roční poplatek, který se vypočítává z obratu firmy - záleží tedy na tom, jak moc je firma rozvinuta.
Poté, kdy firma úspěšně procesem projde a získá certifikát HCS/Leaping Bunny, může (ale nemusí!) si na svoje produkty logo umístit. Stává se také to, že firma certifikát vlastní, ale logo najdete jen na některých výrobkách. Nenechte se však zmást, pokud na seznamech značka je, je to v pořádku. Většinou však loga na obalech najdete.

Nejznámější provedení loga (také v modré barvě)


Souhrn log, které zaručují netestování kosmetiky na zvířatech.

! Mimochodem nedávno přišly o certifikát firmy Mary Kay, L'Occitane a Yves Rocher, jelikož začaly dovážet do Číny.


Jak je to s Alverde (kosmetika z DM)?
Upřímně, tady je to na uvážení každého z nás. Certifikát Leaping Bunny sice nemá, ale z mnoha zdrojů jsem slyšela/četla, že v Německu striktně nepodporují testování a že je vyloučeno, aby se podílely na pokusech na zvířatech. Snažila jsem se dohledávat třeba i na stránkách Pety, ale nikde není vyloženě psáno, že tomu tak je/není. Většina výrobků (když pečlivě hledáte) má certifikát Vegan, což znamená, že tedy neobsahuje žádné živočišné složky, a jejich kosmetika je přírodní, používají rostlinné zdroje atd.
(V současné době jsem v kontaktu se strýčkem z Německa, aby mi tohle přesně zjistil a doložil, takže nebojte.)

Jak jinak a bez krutosti se tedy testuje?
Zde bych ráda vložila odpověď na tuto otázku právě z webu Manufaktury (o které se také chystám psát v brzké době článek!), kde je to perfetkně zodpovězeno, hlavně zde poukazují na spoustu metod využívaných u nás. Vezměte si, jak to asi musí být ve světě - metod ještě mnohem více.

 1. metoda IN VINTRO - pomocí buněčných a tkáňových kultur pěstovaných v laboratořích; buněčné kultury jsou rostlinné/živočišné buňky, které mohou být dlouho udržovány živé - pěstují se totiž v miskách s živným roztokem; patří mezi ně i lidské buňky, které se bezbolestně získávají od dobrovolníků na operačních sálech
 2. EYTEX Screen test - používá se ke stanovení oční dráždivosti, kdy se při něm využívá proteinový roztok získávaný z fazolí, který však reaguje stejně jako protein v lidském oku
 3. LIDSKÁ PLACENTA - po porodu bývá zpravidla likvidována, avšak představuje kvalitní testovací materiál, protože velmi citlivě reaguje na testované chemické látky
 4. MIKROORGANISMY - bakterie + kvasinky; mohou stanovit fototoxicitu (reakci kůže na určitou látku po vystavení světlu)
 5. POČÍTAČOVÉ A MATEMATICKÉ MODELY - podstatu je, že vlastnosti chem. látek se dají odvodit z jejich struktury; výhodou je velké shromažďování materiálů, tudíž vhodné k porovnávání
 6. DERMATOLOGICKÉ TESTOVÁNÍ - hotové výrobky se klinicky testují na dobrovolnících (nejčastěji ve Státním zdravotním ústavu Praha) - může to pro ně být dobrý výdělek!
Pro ty z vás, kteří uvažují tím směrem, že proč teda se testuje na lidech, když se testováním na zvířatech tolik opovrhuje.. No, myslíte si, že ta zvířata mají možnost říct ne? Mohou si vybrat? Nemohou. Testují dobrovolníci, ještě ke všemu za finanční obnos a rozhodně je nevyhodí do nejbližší popelnice, když jsou třeba slepí, nebo mají vypálené rány do těla (tak daleko by to u člověka totiž ani nezašlo).

A jaké jsou moje zkušenosti?
Samozřejmě i já jsem dříve nakupovala klasické značky, které jsem měla odzkoušené a dají se koupit vlastně všude. Po shlédnutí několika málo videí a po faktu, že vlastním nádhernýho zrzavobílýho králíčka doma, jsem se nemohla smířit s tím, že na nějakém jeho parťákovi ze stejného druhu je prováděno testovací šílenství.
 • První, co nedělejte - hlavně nevyhazujte všechno, co vlastníte, jedním švihem do koše. Spotřebujte v klidu to, co již doma máte (nač zbytečně plýtvat). Teprve pak zvažte koupi nového, "cruetly-free" produktu.
 • Pokud budete s něčím váhat, nechte si poradit. Na facebooku existuje skupina "Kosmetika netestovaná na zvířatech" (zde: https://www.facebook.com/groups/1376557835935518/?fref=ts), kde vám mnohdy suprově poradí, ale nejprve hledejte pomocí lupy tu vaši věc, která vás zajímá (např. tužka na oči, make-up) a teprve pak pokládejte dotaz/prosbu o radu (jinak vás tak trochu sežerou, že už to tam bylo nejmíň dvacetkrát, ale vy jste jenom nový a zmatený jedinec a mohlo by vám to značně znepříjemnit den, proto raději upozorňuji). Pokud se nechcete ptát veřejně na fb, klidně mi napište dotaz pod příspěvek, nebo se ozvěte na náš mail earhwarriors@email.cz
 • Čtěte složení. Rada nad zlato, která má platit u všeho, vždy a všude.

Co se mých oblíbených značek/produktů týče:
 • mám moc ráda LUSH, což je kapitola sama o sobě. Tu však na seznamu LB nenajdeme, mají vlastní logo a vlastní filozofii, kterou ráda podporuji, dokonce věnují každoročně skoro 10 milionů korun na "bojovníky" proti testování. Hlavně, na výrobkách není co testovat a věřte mi, nejeden vegan a člen poměrně striktní fb skupiny si je toho vědom. (https://www.lushcz.cz/shop/info/155/). Od LUSH tedy doporučuji Santa's Lip Scrub, což je naprosto famózní věcička. Vychází jako limitka samozřejmě na Vánoce. Je s příchutí coly (žádná tam samozřejmě není), ale pro mě je to spíš třešňový zázrak. Přes rok se dají sehnat i jiné příchutě, např. Bubble gum. Stojí kolem 250Kč (po Vánocích i o stovku méně), ale za to vydrží věčnost a stačí opravdu velmi málo, abyste měli hladké rty jako nikdy předtím. Super jsou také jejich pěny do koupele nebo sprcháče (top top je grepový), které mají na obale vtipné popisky. Ceny celkově se pohybují kolem dvou stovek, ale vážně to za to stojí.
 • kosmetika MILANI mě zaujmula napoprvé svou (až podezřele) nízkou cenou. (http://www.dekorativka.cz/Milani-c112_26_2.htm). Objednala jsem váhavě, ale v balíčku mi přišla naprostá spokojenost! Jejich stíny nebo sady úprav na obočí jsou prostě super a za tu cenu? Bomba! Dělám často větší objednávky, tak pokud jste poblíž MB, neváhejte se ozvat, ušetří se za poštovné i balné!
 • 100% PURE je značka, která dostane snad každého, kdo se vyhýbá testované kosmetice. Vyšší cenová kategorie, ale kryje skvěle a vydrží. Super je, že mají mnoho akcí po celé ČR, kde nabízejí líčení zdarma. Pokud hledáte syté barvy, skvělé složení a chcete si přečíst i recenze k jednotlivým produktům, zavítejte na: http://www.100percentpure.cz/
 • Poslední mou hodně oblíbenou značkou je MANUFAKTURA, o které se chystám napsat později. Mají super soli do koupele, suprový 100% meruňkový olej na suché vlasy a moc fajn sprchové gely na olejové bázi. Baví mě jejich rostlinné oleje, hlavně mandlový, které jsou skoro všude a také jejich peelingy ze skořápek meruněk. Více na: http://manufaktura.cz/
Jsou nějaké přehledné stránky s informacemi o kosmetice a testování na zvířatech?Doufám, že se článek bude líbit, těším se na připomínky nebo dotazy.
Je toho ještě spoustu o čem psát - plánuji v dohledné době (ještě před maturitou) napsat o "přírodní kosmetice", pár slov o veganské kosmetice, o certifikátech v kosmetice a poté jak je to s přípravky pro domácnost - také se testují, ale dají se opět koupit i netestované varianty, které však náramně splňují svou primární funkci.

Corngirl
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Fellien Fellien | Web | 9. dubna 2016 v 23:06 | Reagovat

I já se snažím kupovat cruelty-free produkty, nicméně mi připadá poněkud pokrytecké vidět jako obrovský problém testování kosmetiky na zvířatech – nejvíc testů na zvířatech provádí zbrojní průmysl, následně farmaceutické společnosti a rovněž se testuje na morčatech i ve zdravotnictvích, v laboratořích se dnes a denně používá beraní krev či jícny z opic, a až někde hooodně daleko za tímto s prominutím bordelem je testování kosmetiky. Všichni se pořád vztekají okolo kosmetických testů na zvířatech, přitom je to jen malý zlomek, osobně bych navrhovala se spíš soustředit na ty největší problémy - zbrojní průmysl a farmaceutické firmy. Všichni totiž kupují cruelty-free kosmetiku a pak si hned při prvních známkch rýmičky běží do lékárny koupit prášky několikrát přetestované na zvířatech a to dost brutálním způsobem. Celé toto uvažování je dosti pokrytecké...

2 earthwarriors earthwarriors | 10. dubna 2016 v 19:19 | Reagovat

[1]: Myslíte si, že jsme slepí nebo nevědoucí vůči tomu, co se děje i jinde než v kosmetice?
Tenhle článek je věnovaný kosmetice, je zde uvedeno na pravou míru mnoho věcí, ke kterým se třeba běžný spotřebitel nedostane. Chtěla jsem poukázat i na t, jak to dělat jinak a přitom velice jednoduše. Celkově je blog zaměřen spíše pro jedince, kteří se ve většině věcí příliš neorientují, nebo nevědí, jak to chodí. Proto jsem si pro tentokrát vybrala kosmetiku. Tak nechme prosím článek o kosmetice článkem o kosmetice. Jestli myslíte, že je to příliš mainstream, tak si nemyslím, vzhledem k tomu, že testovaná kosmetika je na trhu stále no.1. A rozhodně to není žádný zlomek něčeho, když při tom zvířata trpí a umírají.
To, že vy zastáváte názor, že všichni, kdo kupují netest. kosmetiku, ihned běží pro prášek.. tak to opravdu netuším, koho takového znáte. Osobně ve svém kruhu mám mnoho lidí - masožravci, vegetariani i vegani a všichni, kteří mají aspoň špetku inteligence + zdravého životního stylu, třeba i něco načteno, tak ví, že na bolest hlavy se nemusí cpát dvěma platíčky dva dny.

                               Corngirl.

3 Brokolice Brokolice | Web | 11. dubna 2016 v 12:07 | Reagovat

[1]: Děkujeme za tvůj názor a jsme jen rádi, že též kupuješ cruelty-free kosmetiku, ale musím absolutně souhlasit s kolegyní Corngirl (a nejen proto, že je to kolegyně).
Je pochopitelné, že se na zvířatech testuje spousta věcí, na které ze zaměříme i v některém z dalších článků. Že tento byl věnovaný kosmetice, neznamená, že si nejsme vědomi i dalších stránek věci. A dobrá připomínka, že i o tom máme napsat.
Ale absolutně souhlasím, že kosmetika by se přece také neměla přehlížet, když je jí tolik!
Musím souhlasit s tím, že nikdo v mém okolí určitě ročně nespotřebuje více prášků než kosmetiky! A myslím, že (možná až na důchodce) se to týká všech. Proto je tento problém svým způsobem větší. A my se snažíme upozornit i na jiné alternativy.

Brokolice

4 Daisy Daisy | Web | 23. září 2016 v 11:16 | Reagovat

Koukám, že jsi jednala úplně stejně jako já :). O testování jsem se zajímala jako malá, ale to si člověk může tak akorát pročítat weby a podepisovat petice na internetu, protože ho nikdo v nákupech netestovaných výrobků nepodpoří.
Nedávno jsem si pořídila kokosový olej. Uvědomila jsem si, že skvěle nahradí spoustu produktů - tělová mléka, bělící prostředky na zuby, olejíčky do vlasů, masky na vlasy a apoustu dalšího. Pak mi vlastně došlo, že to není testované na zvířatech, a jelikož mám doma čivavu a denně se jí dívám do očí, nemohla bych žít s pocitem, že někde jiné umírají (což budou i tak, ale jsem další člověk, který to nebude podporovat). A začlo pátrání. Zjištění, že 80 % věcí, které mám doma jsou testované. Vyhodila jsem produkty, které už byly vypotřebované, ale schraňovala jsem si je, protože jsem takový maniak :D a zbytek použitelných věcí jsem si nechala. Uvažovala jsem asi jako ty. Už jsem je koupí podpořila a tím, že vše poletí do koše to nevrátím. Přejvapivým zjištěním pro mě bylo, že máme sprcháč i šampon od Manufaktury :). Také jsem se přidala na stránku na FB.
Také bych ráda upozornila, že Essence také není testovaná! :) Německo je chytré :). Yves Rocher mě strašně zklamal! A Lush mám take moc rada :). Hlavně se dá spousta věcí i vyrobit doma (třeba deodorant, ale ten se dá koupit u Marks&Spencera).
Až se odstěhuji (v průběhu příštích pár měsíců) chci začít používat netestované prací prašky, zubní pasty, mýdla, jary, saponáty a další. Přítel mě naštěstí podporuje :). Jsem ráda, že je nás víc a víc. Super článek!!

5 Myš Myš | 4. listopadu 2016 v 10:53 | Reagovat

[1]: Testování kosmetiky opravdu JE obrovský problém. Že by zbrojní průmysl měl na svědomí víc testů než kosmetický a farmaceutický je poněkud mimo, zajímalo by mě odkud máš takové info. Úplně nejvíc toho mají na svědomí obří farmaceutické firmy, BTW i některé produkty oficiálně testované jako farmaceutické mají využití i v kosmetice - př. botox.
Podle mě je pro normálního člověka nejsnadnější něco ovlivnit právě tím, jaké kosmetické značky podpoří. Kdyby se zítra všichni lidi rozhodli (já vím, utopie), že už žádný L´oreál, Procter and Gamble apod. hnusy, tak je jedno jak velké ty firmy jsou, prostě je to položí a buď se začnou chovat normálně, nebo končí.
U léků bohužel moc na výběr není, protože u závažných nemocí se lidi bez léků neobejdou, na druhou stranu tak závažně nemocných lidí je menšina a fakt není třeba kvůli chřipky brát prášky.
Stejně všechno postupně bude směřovat k zákazu dalších a dalších testů a k vývoji nových spolehlivých metod testování bez zvířat. Existují i lékařské oraganizace v zahraničí, které bojují proti testům na zvířatech, protože znají na vlastní oči jak vypadá "bezpečně testovaný" nový lék v praxi, kdy u člověka má úplně jiné působení než u zvířat. Např. ani morče a potkan nesmí dostat stejná antibiotika, a to jsou si navzájem mnohem podbnější než s člověkem.
Akorát se ten pokrok bohužel strašně, ale strašně táhne.

6 CaseyBlorb CaseyBlorb | E-mail | Web | 28. června 2017 v 9:49 | Reagovat

We are Amiga toy CPS affiliate program, our affiliate have feature of easy use, high commission, high conversion rate. We offer great conditions, Lifetime Rev share start at 30% up to 50% depend on sales. Paid on every package customer purchases. Weekly, biweekly, monthly payments based on sales volume.
We work with US and most Europe countries. We accept all kinds of traffic. search "Amiga toy affiliate" on google to reach us. link: http://aff.oc4pa.com

7 Jasonniz Jasonniz | E-mail | Web | 9. července 2017 v 18:35 | Reagovat

Приветствую Вас! Мое имя Шелестова Надежда. Занимаюсь продажами. Стаж моей работы порядка 7 лет. Среди моих клиентов Woman.ru,  и др.

Сейчас к нам поступило супер-предложение, которое я Вам и предлагаю.

Это Нежнейший тропический плод - Мангустин, который стал инновацией в диетологии!

Он содержит МАКСИМАЛЬНОЕ количество полезных веществ, стимулирующих быстрое сжигание жира и снижающих вес!

Сироп этого фрукта выведет до 10 кило излишек за пару недель!
Избавьтесь от лишних кило и снизьте опасность инфаркта, сахарного диабета и гипертонического криза на 89%.

Вы можете его купить для собственных нужд и знакомым на нашем официальном сайте: http://mangjoo77.mangoosteen.com/

Телефон для связи: 8 (925) 266-49-73

С уважением к Вам Шелестова Надежда.

8 CoreyLom CoreyLom | E-mail | Web | 22. března 2018 v 14:35 | Reagovat

Many thanks! Loads of tips.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama